Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Antiparazitární programy

Vnitřní parazité:

Do této skupiny řadíme oblé a ploché červy, napadající primárně dutinu střeva, ale také na příklad velké cévy (dirofilárie). Jak se zbavit vnitřních parazitů? Možností je více.

Vnější parazité:

Nachází se na povrchu těla a napadají kůži srst, nebo vnější zvukovod. Nejběžnější jsou blechy, klíšťata, všenky, nebo svrab. Přípravků je na trhu mnoho a orientovat se v nich není jednoduché.

Tablety

Nejčastěji používané proti vnitřním parazitům. Obvykle působí jednorázově a jednoduše vyhubí veškeré červy nacházející se v organismu.  Ovšem tento způsob obvykle nezajišťuje dlouhodobou ochranu vůči dalšímu napadení. Většina nemá preventivní charakter. Výhodou je nízká cena.  Na trhu se objevují přípravky obsahující účinnou látku milbemycinoxim, která působí také na dirofilárie. Novinkou na trhu je řada přípravků obsahující účinnou látku spinosad, která naprosto revolučně působí proti blechám a má 4 týdenní účinnost.

Spot-on přípravky

Dochází ke vstřebání přípravku přes kůži do krevního oběhu a do místa napadení. Dochází k vyhubení parazitů a zároveň ochrání jedince před dalším napadením obvykle jeden měsíc. Jeho působení je obvykle vnější parazity.  Fipronil je jednou z nejběžnějších účinných látek, působí na blechy, klíšťata a všenky. Bohužel je používán už delší dobu a parazité již mohou být imunní. Bývá ve formě spot-on (kapičky za krk), nebo ve formě spreje. Podobný účinek má také permethrin ovšem pozor je toxický pro kočky. Proto je důležité nedávat kočkám přípravky, které jsou určeny pro psy bez konzultace s veterinárním lékařem. Účinná látka selamectin nebo moxidectin působí mimo jiné také na vnitřní parazity, ušní svrab a srdeční červivost bohužel neúčinkují proti klíšťatům.

Antiparazitární obojky

 Mívají dlouhodobější účinek obvykle až několik měsíců.  Obojek zvíře neomezuje, může se s ním i koupat. Citlivějším lidem ovšem vadí jejich specifický pach. Pro zvířata trpící alergií na bleší kousnutí však nelze použít. Důležité je aby obojek doléhal na kůži, protože pokud není dostatečný kontakt, nedojde ke vstřebání dostatečného množství účinné látky a k relativní ztrátě účinnosti. Také malé děti by se neměly dlouhodobě dotýkat obojku. 

Spreje a antiparazitární šampóny

Fungují okamžitě, ale mají obvykle krátké preventivní působení. Pokud dojde k zablešení je ovšem použití sprejů na desinsekci prostředí, ve kterém se zvířata pohybují, téměř nutností. Blechy často přežívají i v malých skulinkách.