Staráme se o Vaši radost

Veterinární ordinace Olšany u Prostějova

Ordinační hodiny:
Pondělí: 15:00 - 18:00

Středa: 15:00 - 18:00
Pátek: 15:00 - 18:00

Veterinární ordinace Němčice nad Hanou

Ordinační hodiny:

Úterý: 15:00 - 17:00

Uživatelé

Plánujete štěňátka?

Prvním předpokladem úspěšného chovu psů je mít zdravá zvířata. Fenečky i pejsci by měli být v dobré fyzické kondici, pravidelně očkovaní a odčervení a naprosto zdraví.

U pejsků se obvykle nesetkáváme s problémy v oblasti reprodukce. Jsou pohlavně aktivní celý rok. Samozřejmě by měl být pejsek pohlavně dospělý, to znamená starší jednoho roku věku, i když tato hranice není striktně určena. Starší pejsci mají kvalitnější ejakulát. Při výběru ženicha pro fenku je třeba pohlídat, zda pes netrpí genetickou poruchou případně má oboje varlata sestoupena v šourku a opět by měl být v perfektním zdravotním stavu.  Pokud máme fenku, která ještě neměla štěňátka, je lepší sehnat ženicha, který už v minulosti kryl a je zkušený.

Pohlavní cyklus fen je poněkud složitější. U naprosté většiny fen probíhá hárání dvakrát do roka. Hárání se projevuje změnami vulvy, výtokem a také změnami chování. Fenky začínají hárat obvykle okolo 8. měsíce věku u menších plemen i dříve u větších plemen později, standardně do jednoho roku věku. Feny se začínají zapouštět po 18 měsíci věku.

Nejčastěji si majitel všimne zduření vulvy a krvavého výtoku, pokud se rozhodne fenu zapustit, je více možností, jak stanovit nejvhodnější dobu krytí.  Je-li ženich nedaleko, a není problém jej s fenkou navštěvovat, stačí pravidelně zkoušet krytí od 12-13 dne od začátku hárání a opakovat návštěvy co dva dny. Nejčastěji je fena svolná k páření po 13 dni od začátku cyklu.  Pokud tuto možnost nemáte, je lepší nechat si dobu krytí určit. Možností je několik ať už vyšetřením vaginálního stěru anebo přesnějším stanovením hladiny progesteronu v krvi. Těmito metodami se dá stanovit téměř přesně doba ovulace feny, tedy přesně den vhodný ke krytí.

Při spáření psa a feny dochází k tzv. svázání. Je to stav, kdy dojede ke zbytnění v oblasti penisu a vytvoření „zátky“ v pohlavních cestách samice. Svázání může trvat několik desítek minut. V tuto dobu do krytí nezasahujeme! Svázání je ukazatelem správné doby krytí. I tak je možné zopakovat připuštění za dva dny.

Může se stát, že si pes a fena vzájemně nebudou vyhovovat a ke krytí vůbec nedojde. Často ke krytí nedojde, pokud jsou oba nezkušení.

Pokud se podaří fenu nakrýt, tak se za 25 dní od posledního krytí provede sonografické vyšetření dutiny břišní k potvrzení gravidity.