Strašák jménem pyometra
O co jde? Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy je onemocnění vyskytující se u většiny samic všech druhů zvířat. Náš článek se bude věnovat především pyometře u fen, kde se poslední dobou vyskytuje velmi často. Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy, dříve nesprávně označována také jako rakovina dělohy, je velice nebezpečné onemocnění, často končící úhynem zvířete, nebo vážným poškozením orgánů především ledvin
Co ji způsobuje? Předpokládá se, že vlivem hormonální dysbalance dojde ke změnám na sliznici stěny děložní, jejímu zbytnění a zvýšené sekreci žláz, čímž vzniká živná půda pro bakterie. Vyskytuje se nejčastěji dva až tři měsíce po hárání.
Jaké jsou projevy tohoto onemocnění? Klinický obraz je velmi rozmanitý a nepřesný. Častým projevem je zvýšený příjem a výdej tekutin, nechutenství, zvracení nebo průjem. Můžeme pozorovat také zvětšení dutiny břišní, což může napodobit březost. Pokud je krček děložní otevřený je možné pozorovat výtok z pochvy.
Jak lze onemocnění léčit? Možností není mnoho. Jedinou doopravdy účinnou variantou je chirurgické řešení a to kastrace. Jedná se o zákrok v celkové anestezii, kdy dojde k odstranění vaječníků a dělohy. Konzervativní terapie nebývá vždy úspěšná a i po zaléčení probíhajícího zánětu, se často vrací po dalším hárání. Tato terapie spočívá v podávání antibiotik a léků podporujících otevření krčku děložního a vypuzení patologického obsahu.